W mowie potocznej te dwa pojęcia zwykle oznaczają to samo i używamy ich wymiennie. Jednak jeśli dokładniej przyjrzymy się stylowi loftowemu i estetyce industrialnej, dostrzeżemy kilka cech, które je od siebie odróżniają. Jeśli chcemy być precyzyjni, nie należy ich mylić. Jak odróżnić jedną konwencję od drugiej i na jakie elementy aranżacji stawiać, by cieszyć się ciepłym i funkcjonalnym wnętrzem loftowym?

Surowość kontra przytulność

W skrócie można powiedzieć, że loft wywodzi się z industrializmu. W obu bardzo ważne jest wykorzystanie drewna, metalu i cegły, wprowadzenie do wnętrza jak największej ilości naturalnego światła, a także minimalna liczba dodatków. Wnętrza w stylu loftowym są jednak bardziej przytulne od industrialnych, które z kolei cechują się większą surowością. To główna cecha, za pomocą której odróżnimy te dwie estetyki. W tej pierwszej znajdziemy więcej miłych w dotyku tekstyliów, a dominować w nich będą będą przygaszone, pastelowe barwy. Przykładowo, jeśli chcemy wyłożyć ścianę cegłą lub klinkierem, postawimy na płytki szare, beżowe, białe lub bladoczerwone. Do pomieszczeń w stylu industrialnym wybierzemy zaś warianty w odcieniu klasycznej, pomarańczowobrązowej cegły. Przytulność osiągamy w dużej mierze dzięki jaśniejszej, cieplejszej kolorystyce mebli i dodatków.

Dekoracje we wnętrzach loftowych

No właśnie – jeśli o dodatkach mowa, to podobnie, jak w pomieszczeniach industrialnych, dążymy od ich ograniczenia. Nie oznacza to jednak, że mają być zupełnie niewidoczne – wtedy ich obecność mijałaby się z celem. Styl loftowy bardzo lubi pragmatyczne rozwiązania. Najlepiej więc stawiać na takie dodatki, które poza walorem dekoracyjnym pełnią też jakąś funkcję. Przykładem może być designerska lampa podłogowa z ciekawym kloszem. Do takich wnętrz wybieramy akcesoria, które ich nie przytłaczają, a raczej potęgują nastrój przytulności. Często rolę dekoracji mogą także odgrywać loftowe meble – na przykład ciekawie zaprojektowane regały, ławy bądź stoliki kawowe. Ich design może czerpać inspiracje zarówno z minimalizmu, jak i stylu retro. Samą ozdobą będzie też wygląd drewna: głęboki kolor, pęknięcia lub rodzaj usłojenia.