Znamy wiele trendów wnętrzarskich, które szybko przeminęły i aktualnie zamiast wprawiać w zachwyt, to wywołują nas zupełnie przeciwną reakcję, a nawet i przybrały miano kiczu. Jak zatem modnie zaaranżować mieszkanie, ale uniknąć stylowego faux pas za kilka lat?

Postaw na styl, który jest ponadczasowy. Ma swoje charakterystyczne cechy, ale równocześnie pozostaje prosty i dość uniwersalny. Dzięki temu będzie w stanie gładko zaadaptować się do zmieniających się trendów i gustów. Takim stylem jest zdecydowanie styl loftowy. Dlaczego? Pozwól, że krótko to wyjaśnimy.

Loft – wnętrza z długą historią

Styl loftowy to nie chwilowy trend, który jest wymysłem projektantów wnętrz czy środowisk modowych. To coś, co powstało z potrzeby – w latach 50. XX wieku w USA. Na nowojorskim Manhattanie w wyniku kryzysu wtedy opustoszało wiele fabryk i hal przemysłowych. W celu zagospodarowania ich, przekształcono je na budynki mieszkalne, w których osiedlili się najmniej zamożni mieszkańcy. Ponieważ nie mieli środków na remont, wnętrza zachowały swój surowy charakter. Dzisiaj wiele cech tych wnętrz zostało zapożyczonych i zaadaptowanych do współczesnych lokali. Trudno mówić o tym, aby surowe elementy “żywcem” wyjęte z industrialnych przestrzeni, które widujemy niezmiennie od lat, mogłyby kiedykolwiek przestać być na czasie.

Cechy stylu loftowego

Przede wszystkim możemy wyróżnić tutaj czerwone cegły, ceglane ściany; również te nadgryzione zębem czasu. W oko wpadają również metalowe elementy (małe i duże) i metalowe obramowania malowane na czarno. Chętnie wykorzystywana jest również rdza, ale w funkcji ozdobnej. Charakterystyczne dla loftu są duże okna, szklane lub metalowe drzwi oraz otwarte przestrzenie, które nie są podzielone ściankami. Jeśli chodzi o oświetlenie, to najczęściej są to reflektory lub gołe żarówki.

Przez to, że styl loftowy składa się w dużej mierze z prostych i bardzo surowych elementów, to łatwo można dostosować go do swoich potrzeb i zmieniających się trendów. Łatwo jest go ocieplić, na przykład dodając do wnętrza miękkie tkaniny.